Ulakbilge - Sosyal Bilimler Dergisi
www.ulakbilge.com
Cilt 5, Sayı 9  2017/1  (ISSN: 2148-0451, E-ISSN: )
GÖZDE YETMEN

NO Makale Adı
1484219348 GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ: MODA VE BİLİMİ BULUŞTURAN TASARIMCILAR

Bu çalışmada tasarım, mühendislik, bilim ve teknolojinin disiplinler arası ortaklaşa veya etkileşimli geliştirdikleri elektronik tekstillerden, akıllı tekstillere (smart textiles), nano teknolojiden, kodlanan giysilere değinilecek; “Giyilebilir Teknoloji” konsepti güncel moda tasarım ürünleri ile onların tasarımcıları incelenecektir.
XX. yüzyılın ortalarından XXI. yüzyıla önemli teknolojik gelişmeler, modanın geleceğine yönelik, fonksiyonel tekstil lifleri ile yüksek performanslı kumaşlar yaratılmasına olanak sağlamaktadır. Öncü (avangart) moda tasarımcıları, tasarımlarının vizyonunu belirlerken geleceğin yükselen trendlerinin giyilebilir teknoloji alanında olacağını öngörmekte ve yenilikçi kumaş teknolojilerinin ne denli önemli olduğunu idrak etmektedirler. Bu sebeple, moda tasarımcıları yenilikçi kumaşları araştırmakta, tekstil mühendisleri ile ya da çeşitli yeni teknolojiler geliştiren bilim adamları ile ortaklaşa çalışmalar sürdürmektedirler.
Çalışmada giyim ile birleştirilebilir ölçekteki teknolojilerden hareketle geleceğin modası olacak giysilerin öngörüsüne ait araştırmalar aktarılmaktadır. Günümüzün öncü Moda tasarımcıları Hüseyin Çağlayan, Ryan Genz ile Francesca Rosella ve Anouk Wipprecht tasarımları incelenmekte; yenilikçi teknolojiler desteği ile tasarladıkları moda görünüşlerin, geleceğin giysilerine yön verecek ürünler görselleri ile birlikte sunulmaktadır.
Anahtar Kelimeler: Giyim, Teknoloji, Moda, Tasarım, Bilim.